Admitere cls. a V-a Acces platforma Moodle Noutati
Admitere cls. a IX-a Asistenta psihopedagogica Documente
Probe aptitudini cl V, IX Concurs ONLINE - Poveste de primavara Premii


     Programare pregatiri pentru clasa a VIII-a
<<<inapoi

ANUNT ÎNSCRIERE CANDIDATI LA PROBELE DE APTITUDINI PENTRU ADMITEREA ÎN CLASA a IX-a
- Iunie 2020 -
Liceul de Arte Vizuale ”Romulus Ladea”, Cluj-Napoca

Oferta educationala:
- 28 de locuri Specializarea Arhitectura, arte ambientale si design
- 56 de locuri Specializarea Arte plastice si decorative
Perioada înscrierilor: 2-5 iunie 2020

Înscrierea candidatului se va face prin trimiterea portofoliului de înscriere la proba de aptitudini la adresa de e-mail: admitere.liceu@arteplasticecj.ro împreuna cu un numar de telefon pentru contact (parinte/tutore legal).
Portofoliul de înscriere va contine:
a) Anexa la fisa de înscriere pentru probele de aptitudini – se obtine de la scoala în care este elevul înscris în clasa a VIII-a).
- Candidatii pot opta pentru ambele specializari (Arte plastice si decorative si/sau Arhitectura, arte ambientale si design) specificând prima si/sau a doua optiune (în acest caz, daca candidatul nu obtine nota pentru calificare la prima optiune, aceasta va fi luata în considerare pentru a doua optiune);
b) 10 lucrari realizate pe format A3 fotografiate JPG (5 naturi statice + 5 compozitii cu personaje în culoare sau 5 compozitii în volum);
c) Declaratie pe proprie raspundere semnata de parinte si de candidat în care se specifica faptul ca lucrarile au fost realizate de catre candidat si specialitatea pentru care opteaza (arte plastice si decorative/arhitectura, arte ambientale si design sau ambele).

Primirea portofoliului va fi confirmata prin e-mail. Daca nu primiti confirmare la e-mailul trimis, va rugam sa luati legatura cu persoana de contact: Roxana Salanta 0740 248877.
Telefon secretariat: 0264 593006

Informatiile vor fi constant actualizate pe pagina de site: https://arteplasticecj.ro/admitere_calendar920.htm


Din dorinta de a proteja copii si de a veni în intâmpinarea parintilor si elevilor cu solutii cât mai eficiente, va punem la dispozitie aceste exemple de studii de desen si compozitie:

 

 

   
 
     
     

------------------------------------------------------------------------------------------------





ORARUL PREGATIRILOR PENTRU EXAMENUL DE SPECIALITATE LA CLASA A VIII-A

2019
luni-miercuri, orele 15.00-17.00

 

NUME

SPECIALTITATE

DATA

 

1

MATEI LADISLAU

DESEN

11.III

L

2

MATEAN MARIA

CULOARE

12.III

M

3

CURTE DENISA

MODELAJ

13.III

MI

4

BORTIȘ IOANA

CULOARE

18.III

L

5

GOCAN ADELA

CULOARE

19.III

M

6

MATEI LADISLAU

CULOARE

20.III

MI

7

RADU ABRAHAM

DESEN

25.III

L

8

RENATA BARNA

DESEN

26.III

M

9

SÂRBU MARIA

DESEN

27.III

MI

10

ISTRATESCU SANDA

CULOARE

01.IV

L

11

GOCAN ADELA

CULOARE

02.IV

M

12

FULGER CORINA

CULOARE

03.IV

MI

13

MATEI LADISLAU

DESEN

08.IV

L

14

OLARU GHEORGHE

MODELAJ

09.IV

M

15

DRACEA DIANA

MODELAJ

10.IV

MI

16

GOLOGAN ANA MARIA

CULOARE

15.IV

L

17

PORUMB CRISTIAN

CULOARE

16.IV

M

18

BIMBEA RADU

MODELAJ

17.IV

MI

19

BITAY ECATERINA

DESEN

06.V

L

20

BOCȘE ROBERT

DESEN

07.V

M

21

FABIAN ARPAD

CULOARE

08.V

MI

22

RENATA BARNA

DESEN

13.V

L

23

RADU ABRAHAM

DESEN

14.V

M

Pregatirile pentru elevii claselor a a VIII-a sunt gratuite.
Pregatirile pentru DESEN si CULOARE se vor desfășura în atelierele 1, 2 și 4 (et.1 cladirea principală)
Pregatirile pentru MODELAJ se vor desfășura în atelierul de la etajul 1 din clădirea aflată in curtea școlii (langa terenul de sport).

Probele de aptitudini la clasa a VIII-a:
8-9 mai – Ridicarea anexelor de la secretariatul școlilor de proveniență a elevilor care doresc să se
   înscrie la probele de aptitudini.
13-14 mai – Înscrierea la probele de aptitudini la secretariatul Liceului de Arte Vizuale „R. Ladea”
15-17 mai – Desfășurarea probelor de aptitudini.
20 mai – Comunicarea rezultatelor.
La înscriere se va prezenta doar anexa pe care o veți solicita la secretariatul școlii de proveniență.


Planificari pregatire Clasa a VIII-a  PICTURA/COMPOZITIE


data

profesor

tema

12.III

MATEAN MARIA

Prezentarea materialelor și tehnicilor de lucru.

  • Suport (foaie A3), culori de apa(acuarele, tempera, acrilice), pensule pentru culori de apa, borcan apa, paleta.
  • Exercitii de culoare pentru cunoasterea materialului –pete picturale, pete plate, pete ample, pete fragmentate

18.III

BORTIS IOANA

  • Crochiuri pe foi A4 –figura umana in diferite ipostaze-static  si dinamic, in picioare si pe scaun
  • Axe de simetrie, axe secundare, proportii, surprinderea miscarii, expesivitate.

19.III

GOCAN ADELA

  • Schite figurative- gruparea personajelor , relatii intre personaje ( cate doua, trei, patru, cinci)-se urmareste relatia dintre personaje

20. III

MATEI LADISLAU

  • Relatia dintre personaje si spatiu- paginatie, proportii

01.IV

ISTRATESCU SANDA

       -Compozitie cu 5 personaje principale
Tema- „ Statie de autobus”
Compozitia statica
Contrastul cald-rece

02.IV

GOCAN ADELA

         -Compozitie cu  5-7 personaje
Tema- „ Sarbatoare in oras”
Compozitia dinamica
Contrast cald-rece

03.IV

FULGER CORINA

         -Compozitie cu 5-7 personaje
Tema-„ Carnaval  in oras”
Compozitie dinamica deschisa
Contrast cald- rece

15.IV

GOLOGAN ANA MARIA

        -Compozitie cu 5-7 personaje
Tema –„ In pauza mare „
Contrast cald-rece

16.IV

PORUMB CRISTIAN

       -Compozitie cu 5-7 personaje
Tema- „ In vacanta „
Contrast cald-rece

08.V

FABIAN ARPAD

        -Compozitie cu 5-7 personaje
Tema –„ La piata „
Contrast cald-rece

 

Planificari pregatire Clasa a VIII-a Desen

DATA

PROFESOR

TEMA

11.III

MATEI

Prezentarea materialelor și tehnicilor de lucru. Principiile de baza ale percepției vizuale: Linia verticala/linia orizontala planul vertical/planul orizontal linia de orizont (pozitia obiectului desenat în functie de linia de orizont) Principiile studiului după natură în desen:

  • Spațiul real/spațiul plastic
  • Observație (poziționare și măsuratori)
  • Paginație
  • Construcție (de la geometric la organic)
  • Valorație (observații despre intensitatea și direcția luminii, clar/obscur, culoarea obiectelor)

25.III

ABRAHAM

Cubul
 – notiuni elementare de reprezentare în perspectivă a cubului (exerciții/schițe coli A4)

  • Construcția unui cub in poziție frontală/oarecare

26.III

BARNA

Corpuri de rotație/Cilindrul, Sfera
Construcția cilindrului in prisma

  • axe și elipse
  • raportul înălțime/lățime/adâncime

27.III

SÂRBU

Grupul de obiecte
Principii de analizâ și redare.
Raporturi cantitative, spațiale și calitative între obiecte, măsurători comparative
Construcția unei naturi statice cu doua corpuri colineare și colplanare.

08.IV

MATEI

Natura staticacu 2 obiecte (cub corp de rotație) coplanare și poziționate la distanța antero-posterior. (unul mai in față celălalt mai în spate)

06.V

BITAY

Natură statică cu 3 obiecte in poziție oarecare dintre care 2 suprapuse.

07.V

BOCȘE

Natură statică cu 3 obiecte (2 geometrice+1 organic) in poziție oarecare.
Construcția formei organice pornind de la forma geometrică.
Paginație, construcție, valorație in 3 tonuri.

13.V

BARNA

Natură statica cu 3 obiecte.
Raporturi cantitative, spațiale și calitative între obiecte, măsurători comparative.

  • Observație (poziționare și măsuratori)
  • Paginație
  • Construcție (de la geometric la organic)
  • Valorație (observații despre intensitatea și direcția luminii, clar/obscur, culoarea obiectelor)

14.V

ABRAHAM

Natură statica cu 3 obiecte.
Raporturi cantitative, spațiale și calitative între obiecte, măsurători.

  • Observație (poziționare și măsuratori)
  • Paginație
  • Construcție (de la geometric la organic)
  • Valorație (observații despre intensitatea și direcția luminii, clar/obscur, culoarea obiectelor)

 

Planificari pregatire Clasa a VIII-a
MODELAJ

DATA

PROFESOR

TEMA

13.III

CURTE DENISA

Prezentarea atelierului de modelaj, a uneltelor specifice (tipuri de ebosoare si mirete) a materialului de lucru (lutul) si metode simple de prelucrare a acestuia.
Proportiile figurii umane si transpunerea acestora pe forma mare (paralelipiped) sio transformarea acestuia intr-un personaj.

09.IV

OLARU GHEORGHE

Tipuri de compozitie figurativa cu 3 personaje in functie de centrul de interes.
Compozitie statica piramidala.

10.IV

DRACEA DIANA

Tipuri de ritmuri structurale.
Compozitia ritmica dinamica inchisa. Hora

17.V

BIMBEA RADU

Compozitia dinamica deschisa.

 

 

 

 


 
ADMITERE FESTIVALUL LADEA ASOCIATIA AMICI ARTIS
Admitere cls. a IX-a 2020
Admitere cls. a V-a 2020


Calendar admitere
Examene de diferenta
Pregatiri clasa a VIII-a GRATUIT
Editia a XIX-a PREMII Asociatia Liceului de Arte Vizuale ”Romulus Ladea” ... citeste mai mult
     
EXPOZITII REGULAMENTE PROIECTE
Galeria Ladea
Concurs ONLINE - Poveste de primavara

Concurs clasele a IV-a si a VIII-a
Concurs Calatorie in viito - 2017
*Concurs ONLINE/ Impreuna reusim

*Educatie juridica pentru copii
*Educatie juridica pentru viitor
*Imagini si grafica pe calculator #
*Imagini si grafica pe calculator *
*Erasmus+ KA1 - Imbunatatirea calitatii educatiei prin mobilitati Erasmus+
*Erasmus - Matbuc

*Erasmus - Art Links Borders
*Erasmus - Signs of the Times
*Erasmus+ - Preservation of National Heritage
*Proiect - New Skills New Schools - Common Standards and Skills in Education
 
Pregatiri clasa a VIII-a GRATUIT Workshop-uri cl III-IV Orar
Concurs clasele a IV-a si a VIII-a Asistenta psihopedagogica Documente
Probe aptitudini cl V, IX Anunturi importante Premii
2016 | Liceul de Arte Vizuale ”Romulus Ladea” | Va asteptam la scoala!